Forum Użytkownikow Subiekt GT
InsERT GT => Dodatki - zestawienia - sfera => Wątek zaczęty przez: exequos w Lipiec 16, 2018, 21:09:51
-
W zakładce kontrahent po wpisaniu nr NIP subiekt dokonuje wstępnej weryfikacji poprawności numeru (pewnie z cyfrą kontrolną)
Po wpisaniu numeru NIP można wpisać dane podatnika danymi z GUS - niestety nie widzę jakiegoś oznaczenia, które by wskazywało że dane wpisane są danymi wpisanymi z GUS (gdyby chciało się weryfikować czy ktoś to zrobił wystawiając fakturę)
Dodatkowo można sprawdzić status podatnika w MF i jest też checkbox ustawienie Czynny podatnik VAT (które może być oznaczane w ramach operacji zbiorczych - tyle że jednorazowych nie sprawdzi prawda...),
jest też checkbox odbiorca detaliczny ale zignoruję ponieważ w kontrahentach jednorazowych go nie ma.
W ustawieniach kontrahenta mamy
Kontrole NIP : "blokada częściowa - wszystkie numery poza pustym" - bo założeniem jest wpisywanie same cyfry bez kresek i spacji, i powinno to zapewniać brak dubli (dopóki ktoś sprytny nie doda kresek...)
Nie ma też zaznaczonego aby odbiorca detaliczny/czynny podatnik vat bylo zaznaczane z automatu (dla jednorazowych czynny podatnik vat tez nie jest oznaczany z automatu)
A zatem do rzeczy.
Ktoś wystawia fakturę - wpisuje dane kontrahenta lub kontrahenta jednorazowego w tym numer nip
jeśli wpisze jana kowalskiego z nip pusty czy zero to przejdzie (bo wg ustawien jakie mamy system tez przepusci)
tak można ograniczyć użytkownikom dostęp
tak można założyć że powinni wiedzieć co robić
ale też tak jest informatyka która może wspomóc gdy zdarzy się popełnić błąd
i teraz pojawia się potrzeba rozwiązania wyłapania takiego przypadku
1- formatowanie warunkowe
2- zestawienie
3- jakieś rozwiązanie z triggerem (przechwytywaniem błędów) przy próbie zapisu takiej faktury i np dymek/ blokada...
może ktoś spotkał się z jakiś rozwiązaniem na to?
-
Tak, zdecyduj się jakie rozwiązanie Cię satysfakcjonuje i skonfiguruj pod to program i/lub zamów wspomniane rozwiązania dodatkowe.
-
dla mnie istotne są - możliwość wyłapania na bieżąca przez wystawiającego w trakcie wystawiania dokumentu + możliwość weryfikacji okresowej
a to mogą być 2 różne rozwiązania
wyczuwam zagadkę ;)
może jakaś sugestia rozwiązania dodatkowego / konfiguracji programu?
-
dla mnie istotne są - możliwość wyłapania na bieżąca przez wystawiającego w trakcie wystawiania dokumentu + możliwość weryfikacji okresowej
a to mogą być 2 różne rozwiązania
1,2, 10 - nie ważna liczba, to tylko technikalia - chodzi o rozwiązanie problemu.
wyczuwam zagadkę ;)
może jakaś sugestia rozwiązania dodatkowego / konfiguracji programu?
Nie wyczuwasz tylko zadajesz - przecież sam zaproponowałeś rozwiązania dodatkowe (blokada zapisu dokumentu) i zmiany w konfiguracji programu (blokada dodawania kontrahentów z nieprawidłowym numerem NIP) ?
-
Chciałbym tylko zwrócić uwagę na błedy, które popelnileś na poczatku.
GT umie sobie poradzić z kreskami w NIP i prawidłowo je rozpoznaje. Dla niego NIP z kreskami i bez jest tym samym NIPem. Dodatkowo przeprowadza walidację poprawności NIPu i w przypadku błedu oznacza go wykrzyknikiem.
Odnośnie konhtrahentów jednorazowych korzystanie z nich nie daje żadnych oszczędnosci. Każdy i tak zajmuje jeden rekord jak każdy inny kontrahent. A przy pobieraniu danych z GUS wpisanie normalnego jest szybsze i bez błędów. Co więcej można na tym stracić, bo jednorazwy nie jest kontrolowany, nie podlega edycji ani podglądowi i można tego samego wpisać wiele razy.
Znacznik kontrahent detaliczny jest istotny przy sprzedaży, bo dla takiego klienta dokument sprzedaży jest domyślnie fiskalizowany.
Znacznik Czynny kontrahent VAT jest zaszłością historyczną. Przy sprawdzaniu w MF jest dodawany znacznik wewnętrzny, który można wykorzystać np. przy formatowaniu warunkowym.