Pomoc: Widok wiadomości

Tuż po wejściu do jakiegoś działu, pojawi się indeks wiadomości z listą tematów. Dział z dużą ilością tematów zostanie podzielony na strony. Użytkownik może zmienić w swoim profilu liczbę tematów wyświetlonych na jednej stronie.

Indeks wiadomości zazwyczaj wygląda tak:

  Temat / Zaczęty przez Odpowiedzi / Wyświetleń Ostatnia wiadomość
Liczba odpowiedzi
Liczba wyświetleń
Ostatnia wiadomość Data, czas i autor ostatniej wiadomości
Liczba odpowiedzi
Liczba wyświetleń
Ostatnia wiadomość Data, czas i autor ostatniej wiadomości
Liczba odpowiedzi
Liczba wyświetleń
Ostatnia wiadomość Data, czas i autor ostatniej wiadomości

Menu wiadomości wyświetlane jest na górze i na dole każdej strony, dzięki czemu pisanie wiadomości staje się prostsze. Oto jakie przyciski może zawierać menu wiadomości, zależnie od konfiguracji forum.

  • Nowy wątek - przycisk nowego wątku pozwala na założenie nowego wątku w obecnym dziale.
  • Nowa ankieta - przycisk nowej ankiety pozwala użytkownikowi stworzenie ankiety w obecnym dziale.
  • Powiadamiaj - przycisk powiadomienia włącza użytkownikowi opcję powiadamiania pocztą, gdy zostanie napisana nowa wiadomość lub założony nowy temat w obecnym dziale.
  • Oznacz jako przeczytane - oznacza użytkownikowi wszystkie tematy wewnątrz obecnego działu jako przeczytane.

Wszystkie tematy w indeksie wiadomości wyświetlane są w rzędach. Większość informacji odnosi się do tematu wyświetlonego w danym rzędzie.

  • Ikona tematu - ikona tematu podaje informacje o danym temacie, legenda na dole indeksu wiadomości wyjaśnia znaczenie tych ikon. Jeśli uaktywnione, ikony będą również pokazywały czy użytkownik udzielał się w danym temacie.
  • Ikona wiadomości - ikona wiadomości jest unikalna dla pierwszej wiadomości w temacie i jest wybierana w momencie założenia tematu. Jest wyświetlana pomiędzy ikoną tematu a nazwą tematu w indeksie wiadomości.
  • Temat / Autor - temat wątku zwykle określa o czym się w nim dyskutuje. Pod tematem podana jest nazwa użytkownika, która rozpoczęła dany wątek. Ikona na prawo tematu określa czy wątek jest przyklejony czy zablokowany.
  • Wskaźnik nowości - gdy wątek otrzyma nowe wiadomości, których użytkownik jeszcze nie przeczytał, wskaźnik zostanie wyświetlony od razu za konkretnym tematem wątku. Kliknięcie w niego przeniesie użytkownika do pierwszej nieprzeczytanej wiadomości.
  • Odpowiedzi / Wyświetleń - jest to liczba, która ukazuje ile razy użytkownicy czytali i odpowiadali w danym wątku.
  • Ostatnia wiadomość - wyświetla informacje kto jest autorem oraz kiedy ostatnia wiadomość w tym temacie została napisana. Ikona na prawo prowadzi bezpośrednio do ostatniej wiadomości.

Istnieją trzy różne kategorie tematów w indeksie wiadomości - normalna, przyklejona i zablokowana. Większość wątków to zazwyczaj normalne wątki. Przyklejone wątki nazwane są tak, ponieważ znajdują się zawsze na górze indeksu wiadomości. Zablokowane wątki to inaczej wątki zamknięte na nowe wiadomości, jedynie administratorzy oraz moderatorzy mogą pisać tam nowe wiadomości. Niektóre fora mogą być skonfigurowane tak, by zezwolić innym grupom również na pisanie w zablokowanych wątkach. Zazwyczaj przyklejone oraz zablokowane wątki są wyświetlane w innym kolorze w celu łatwiejszego rozróżnienia.

Domyślne sortowanie wiadomości odbywa się zależnie od daty i czasu ostatnio napisanej wiadomości. To może zostać łatwo zmienione poprzez kliknięcie w jedną z kolumn.