Forum Użytkownikow Subiekt GT
InsERT GT => Rachmistrz GT => Wątek zaczęty przez: tombo w Luty 24, 2016, 21:13:57
-
Witam mamy pytanie. Co oznacza i czym skutkuje wybranie w schemacie importu w dziale Import do ewidencji VAT, w miejscu odliczenie - opcji PROPORCJONALNE ? Czym różni się od CAŁKOWITE ? Jak macie ustawiony schemat dla kosztów związanych z eksploatacją samochodu osobowego w firmie ?
-
Cytat z pomocy:
W polu Odliczanie można ustalić rodzaj odliczania każdej z wymienionych grup:
bez odliczenia (zakupy niepodlegające odliczeniu, w stawce 0% lub zwolnione)
całkowite (zakupy opodatkowane przeznaczone wyłącznie na cele sprzedaży opodatkowanej)
proporcjonalne (zakupy opodatkowane przeznaczone na cele sprzedaży zwolnionej i opodatkowanej).
Podatek VAT z tych zakupów jest odliczany na podstawie rocznej proporcji bazowej, opisanej szerzej w osobnym temacie.
Przypadek szczególny VAT za pomocą tego selektora można określić, czy wprowadzany zapis VAT ma być traktowany w sposób szczególny. Obsługiwane przypadki szczególne:
* zakup pojazdu z 50% odliczeniem - dotyczy zakupów pojazdów "nieciężarowych", wykorzystywanych zarówno do prowadzenia działalności gospodarczej jak i w celach prywatnych, które w myśl przepisów ustawy o VAT (po nowelizacji z lutego 2014 r.) są traktowane specyficznie: odliczeniu podlega tylko część podatku VAT, bez limitu kwotowego. Pozostała, niepodlegająca odliczeniu część podatku VAT, jest wprowadzana w stawce "npo".
* eksploatacja pojazdu z 50% odliczeniem - dotyczy zakupów kosztowych związanych z eksploatacją pojazdów wykorzystywanych zarówno do prowadzenia działalności gospodarczej jak i w celach prywatnych, które w myśl przepisów ustawy o VAT (po nowelizacji z lutego 2014 r.) są traktowane specyficznie: odliczeniu podlega tylko część podatku VAT, bez limitu kwotowego. Pozostała, niepodlegająca odliczeniu część podatku VAT jest wprowadzana w stawce "npo".
* zakup paliwa niepodlegający odliczeniu - dotyczy zakupów kosztowych związanych z pojazdami "nieciężarowymi", które w całości nie są odliczane od podatku VAT. Należy je wprowadzać w stawce "npo".
* zakup pojazdu z 60% odliczeniem - dotyczy zakupów pojazdów "nieciężarowych", które w myśl przepisów ustawy o VAT (po nowelizacji z czerwca 2005 r.) są traktowane specyficznie: odliczeniu podlega tylko część podatku VAT, do wysokości 6 000,00 zł. Pozostałą, niepodlegająca odliczeniu część podatku VAT należy wprowadzić w stawce "npo
-
W którym miejscu pomocy jest to tak dobrze opisane ? Czyli schemat dla samochodu osobowego to CAŁKOWITE + EKSPLOATACJA Z 50%?
-
W tym: ;D
-
Chodzi mi o to, że tworząc deklarację VAT-7 za styczeń wyskakuje mi info, że wartości z ewidencji różnią się od tych z deklaracji vat-7. Szukałem przyczyny i nijak nie potrafię dojść do tego i właśnie jedynie te koszty wydają mi się podejrzane.
-
Przeczytaj dokładnie i ze zrozumieniem ten komunikat.
-
Przeczytałem. Wartości z ewidencji z ubiegłego roku nie zgadzają się z tymi w deklaracjach VAT-7. No i szukam przyczyny - według mnie ma znaczenie właśnie proporcja bazowa i ustawienie PROPORCJONALNE lub CAŁKOWITE, a odliczenie 50%. Program chyba błędnie ostrzega.
-
Musisz sprawdzić cały rok rejestr zakupów/sprzedaży vat a deklaracje. Jeżeli robiłeś korekty w jakimś miesiącu to zrób nową korektę i daj w deklaracji wylicz od nowa. wtedy powinna deklaracja zgodzić się z rejestrem zakupu/ sprzedaży. U mnie tak było, po zrobieniu korekt i wyliczeniu deklaracji za 01/2016 wszytko jest ok.
-
Korekty robię czyli wg ciebie zrobić jakąś nową fikcyjną korektę ? Wg mnie ten problem może wynikać też z opcji ustawienia schematu importu np. Odliczenie proporcjonalne, 50% wydatków na eksploatację i ustawiona proporcja bazowa na 100% i on to chyba błędnie interpretuje, że wg ustawienia proporcjonalnego powinno być 100%, a jest 50%vatu i może sugeruje, że w poz. 47 deklaracji mam sobie skorygować vat. Niech się eksperci wypowiedzą.
-
nie fikcyjną korektę. Gdy będziesz robił korektę "do korekty"daj wylicz od nowa.
-
Mozesz zadzwonic do Isertu, po opłaceniu usługi udzielą Ci informacji.