Czytałem 3 razy Twój tekst zanim zacząłem pojmować o co chodzi. Przedstawiając w ten sposób temat raczej nie uzyskasz podpowiedzi.
Napisałaś
Wprowadziłam fakturę WNT poprzez KPiR: dodaj wydatek, nr dokumentu, dane kontrahenta, daty, kategoria:pozostałe wydatki; stawka VAT: podstawowy 23%; przypadek szczególny nie dotyczy; zakładka VAT:Ewidencja: Nabycia...."
Pogrubione - wymieniasz elementy których nie ma w KPiR. Następnie po wymienieniu takich trzech dopiero sygnalizujesz, że przechodzsz do zakładki VAT.
Jeśli tak prowadzisz dokumentację jak tu napisałaś, to nie dziwię się, że Ci nie wychodzi.
Na tym forum było wielokrotnie omawiane w jaki sposób wpisywać przypadki szczególne eksploatacji samochodu. Że zaczyna się od Ewidencji VAT i po utworzeniu zapisu dopiero księguje się do KPiR.
Po drugie jak złapiesz dolną ramkę okna VAT i pociągniesz w dół, to zobaczysz resztę zapisów i zagubione drugie 50%.
Jeśli denerwuje Cię to rozbicie netto, to wejdź w Parametry-Ewidencje VAT i na dole zaznacz "Stosuj przypadek szczególny tylko do VAT". Bedziesz miała jedna kwotę netto i VAT rozbity zgodnie z założeniami na dwa kawałki po 50%.
Co do WNT - po pierwsze czy masz tym samym miejscu co wyżej (Parametry-...) pozaznaczane Zapisy powiązane?
Jeśli tak, to wpisujesz do książki netto, w zakładce VAT wybierasz prawidłową Transakcję VAT: WNT. Pamiętać należy, że podatnik w kartotece musi mieć wybrane odpowiednie państwo i zaznaczone, że jest podatnikiem VAT-UE.
Wtedy pojawi się w zakładce VAT dodatkowy znacznik - VAT rozliczany przez odbiorcę, ktory należy zaznaczyć.
I spełnienie tych wymagań gwaratuje prawidłowe pokazanie się w deklaracji.