Ja nie wiem skąd masz wiedzę jak to powinno działać więc się nie wypowiadam. Ja opieram się na tym co widzę, a widzę formułę we wzorze wspomnianego dokumentu "Zaliczka miesięczna PIT":
Pozycja 60: WartoscOdliczenOkres( Podatnik.Id, this.OkresOd,this.OkresDo, "Składki na ZUS" ) - czyli pobiera z ewidencji odliczeń
Pozycja 96: WartoscObnizekOkres( Podatnik.Id, this.OkresOd,this.OkresDo, "Kwota składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne" - czyli pomijając ograniczenia pobiera z ewidencji obniżek
Aby było tak jak zakładasz to formuły IMHO powinny wyglądać zupełnie inaczej (podobnie jak w KPiR).
Natomiast nowy parametr odnośnie wyliczania PIT28 ma inne znaczenie niż przypuszczasz. Decyduje on o tym czy kwoty ryczałtu w deklaracji PIT28 (od poz 112 do 124) mają być pobierane z wyliczonych co miesiąc/kwartał formularzy "Zaliczka miesięczna/kwartalna PIT ryczałt" czy też mają być wyliczone ponownie na podstawie ewidencji. Świadczy o tym wzór w PIT28 (np dla stycznia):
IIF(~Pole_108~!=1, IIF(Podatnik.CzyZalPit28,IIF( MiesiacCzyKwartalPIT(Podatnik.Id,this.Year),WartoscZInnejDeklaracjiEx
(this.OkresOd, 1, "Zaliczka miesięczna PIT dla ryczałtu", 1, "106", Podatnik.Id, 0),0),WyliczRyczalt( Podatnik.id, This.OkresOd, 1 )), 0)
Czyli
-jeżeli podatnik nie korzysta ze zwolnienia to:
-- sprawdź czy ma ww parametr włączony
--- jeżeli tak to pobierz wartość zaliczki z formularza "Zaliczka miesięczna.... itd" z odpowiedniego miesiąca
--- jeżeli nie to wylicz ryczałt z ewidencji
-jeżeli korzysta ze zwolnienia to wpisz 0
Z powyższego wynika, że dodany parametr nie ma nic wspólnego z miejscem skąd ma pobierać składki ub. społecznego czy zdrowotnego i moim skromnym zdaniem Twoja rada jest średnio trafiona.
Ale to tylko takie moje dywagacje na ten temat. Każdy może mieć odrębne zdanie