A to z Płatnikiem mnie pozytywnie zaskoczyłeś, bo u mnie każda próba eksportu z bazy na WIN do bazy archiwalnej na Linux kończyła się finalnie komunikatem(ad-hoce powłączałem od razu, bo problem z eksportem bez tego był już na windzie):
Msg 7399, Level 16, State 1, Line 17 The OLE DB provider "MSDASQL" for linked server "(null)" reported an error. The provider did not give any information about the error. Msg 7303, Level 16, State 1, Line 17 Cannot initialize the data source object of OLE DB provider "MSDASQL" for linked server "(null)".
I rzeczywiście w serwerze linuxmssql jak w Studio podglądam, to brak tych providerów. Jest sposób ?
Co do Windy, to ja już patrze na to coś jak na smutną konieczność. Serwery dawno robię na Linuxach, ew. dla pulpitów zdalnych jakąś Windę w wirtualce uruchomię. W MS nie ma nawet porządnego systemu typu ZFS, czy BTRFS. Po perypetiach z WIN11 i indeksowaniem, oraz wyższą szkoła jazdy co do licencjonowania pakietu MS Office w ogóle nie rozumiem fenomenu tego systemu. Wielka szkoda, że nie może przebić się do świata komercji jakiś fajny linux Desktopowy - za dużo edycji i wersji. Może tak się stanie, jak zmuszą ludzi do płacenia abonamentów za windę? Bo idzie to ku temu.
Postawiłem sobie za cel postawienie alternatywy dla serwera dla small buisness server z serwerem plików, kontrolerem domeny, MSSQL serwerem, serwerem VPN i serwerem backupu/synchronizacji stacji roboczych (SyncThing). udało mi się te wszystkie komponenty postawić w kontenerach. A wszystko za free, na mocnej maszynie.
(...)
Nie udało mi się np. w Płatniku zarchiwizować danych płatnika do bazy archiwalnej lub zewnętrznej stojącej na MSSQL Linux, co pokazuje tylko że niektóre funkcje w aplikacjach mogą nie zadziałać, co może zdyskwalifikować całe przedsięwzięcie.
U mnie był podobny cel, ale mniej ambitnie, bo z NAS od znanej firmy (drożej, ale łatwiej i ze wsparciem) + mocna maszyna na Proxmox VE.
Co do Płatnika, to coś masz źle skonfigurowane. Gwarantuję osobiście, że archiwizacja do bazy archiwum czy innej roboczej na MS SQL na linuksowym kontenerze działa bezbłędnie. Tylko ten syfolec pod względem bezpieczeństwa, odkąd ZUS sam go "rozwija", do działania wymaga nie tylko praw dostępu do zapisu do swojego katalogu dla zwykłych użytkowników (inaczej nie działa aktualizacja!), nie tylko wymaga uprawnień administratora na MS SQL (do wersji 8 wystarczał dbo!), ale też wymaga włączenia na serwerze Ad Hoc Distributed Queries, bo bez tego nie ma mowy, by archiwizacja działała. Przy czym ja mam uwierzytelnienie po koncie na MS SQL a nie po Windzie (i nie wiem czy po koncie na Windzie działa), a ponieważ jak pewnie wiesz, odczytanie haseł z Płatnika jest chyba szybsze niż wyjęcie i przekartkowanie notesu (ale "spełnia wymogi ustawowe" wg naszych ministerstw...), to postawienie Płatnika w osobnej dedykowanej mu wirtualce było jedną z głównych przyczyn dlaczego się w to bawiłem...
Portowanie MS SQL na Linuksa Microsoft nazwał "Najbardziej udanym portowaniem w historii" i większość jego serwerów na Azure jest na Linuksie... Zwróć uwagę, że MS SQL chodzi na kontenerze linuksowym a nie chodzi (w przeciwieństwie do innych baz danych) na nano serwerach windzianych...