Dostęp zdalny możesz skonfigurować na desktopowej wersji Windy tylko od Pro w górę, ale masz Win 10 Pro, więc OK. Klient nie ma znaczenia (przynajmniej jak nie trzeba podłączać drukarek fiskalnych, podłączać drukarek, korzystać ze schowka itp. - to działa albo nie, zależnie od wybranego klienta RDP) - może być dowolna Winda powyżej XP (XP ma stare protokoły), Android, Mac, Linux itp.
Problem w tym, że w desktopowych wersjach Windy powyżej XP SP2 M$ zablokował równoczesną pracę więcej niż 1 użytkownika, więc jak ktoś się na ten desktop zaloguje, to nikt inny na nim nie będzie mógł pracować.
Jeśli więc ten MS SQL postawisz na osobnym desktopie, to osoby z własnymi desktopami będą mogły w LAN się z nim łączyć i pracować oraz 1 osoba zdalnie (i tylko jedna. Jak chcesz więcej, to musisz mieć Windę serwerową) i jak zezwolisz w ustawieniach, to będzie mogła korzystać ze swojej lokalnie podłączonej drukarki albo alternatywnie 1 osoba lokalnie (ale nie równocześnie ze zdalną).
Nie wiem czy na desktopie się da pulpit zdalny skonfigurować, by serwował tylko wskazaną aplikację, a nie cały pulpit zdalny tak jakby pracowało się lokalnie, nie próbowałem. Na serwerze terminali to się da.
Konfigurację pulpitu zdalnego możesz zapisać u klienta jako ikonę np. na pulpicie i kliknięcie w to łaczy z komputerem zdalnym (i gdy tak jak w serwerze terminali da się wskazać aplikację, to otwiera się u klienta tak jakby była uruchomiona lokalnie).
I na dostęp przez Pulpit Zdalny nie musisz wyznaczać koniecznie maszyny na której jest MS SQL (choć to najbardziej logiczne, bo będzie stale włączona) - może być dowolna z LAN która ma Subiekta i jest na niej skonfigurowany dostęp zdalny.
Kwestia zabezpieczeń to osobny temat: faktycznie lepiej by ktoś doświadczony to przemyślał.