Witam wszystkich,
Ostatnio zauważyłem "dziwny" sposób liczenia podatku cukrowego do zapłaty. Problem pojawił się po wprowadzeniu do sprzedaży produktu o pojemności 750 ml gdzie opłata podstawowa to 50 gr/litr napoju.
Licząc opłatę dla sztuki na kalkulatorze uzyskujemy wartość 0,375 pln. Natomiast wg podstawowych informacji w kartotece towaru w zakładce "opłaty" szacowana opłata to 0,38 pln od 1 sztuki, czyli subiekt w tym miejscu zaokrągla do pełnych groszy. Może uściślę jeszcze, że produkt jest objęty opłatą tylko ze względu na zawartość słodzików. Nie zawiera cukru, nie jest izotonikiem i nie ma w składzie min 20% soku.
I teraz zastanawiam mnie kwestia sposobu liczenia na zestawieniu CUK.
Dla przykładowej ilości produktu 115,5 (w litrach) tj. 154 (w sztukach) kolumna "opłata dla 5g cukru" i kolumna "suma opłaty cukrowej" zwracają kwotę 57,75 pln(115,5*0,5 lub 154x0,375).
Natomiast kolumna "Suma opłat cukrowych" zwraca kwotę 58,52 pln (154 *0,38)
Czyli wychodzi na to, że wyniki poszczególnych kolumnach bazują na innym sposobie liczenia. Albo jest to kwestia liczenia z zaokrągleniem setnych groszy lub bez, albo liczenie po sztukach lub wg litrażu.
Czy jest ktoś w stanie wytłumaczyć skąd takie rozbieżności na dokumencie, który jakby nie patrzeć wskazuje kwotę podatku do zapłacenia?

Oczywiście w przypadku tych przykładowych kilkuset sztuk różnica jest niewielka, ale jeżeli przemnożymy to przez setki tysięcy lub miliony sztuk to robi się całkiem ładna sumka.
I z jednej strony zabezpieczając się lepiej zapłacić kwotę wyższą. A z drugiej strony czemu nie płacić by mniej w końcu wychodzi na to, że można liczyć na dwa sposoby
Dla uproszczenia wrzucam zrzut ekranu