Autor Wątek: INWENTARYZACJA CZĄSTKOWE  (Przeczytany 6457 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Lidia32

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja +0/-0
  • Wersja programu: 1.25
INWENTARYZACJA CZĄSTKOWE
« dnia: Styczeń 03, 2018, 05:36:18 »
Witam, już nie śpię bo nie mogę 

Offline Lidia32

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja +0/-0
  • Wersja programu: 1.25
Odp: INWENTARYZACJA CZĄSTKOWE
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 03, 2018, 06:07:46 »
Witam, już nie śpię bo nie mogę 
Pracuje w firmie gdzie od 13 lat jest subiekt gt i zawsze coś źle wychodzi na inwenturze.
Dodaliśmy czytniki kodów ean i kody do towarów rzecz jasna i coś robimy nie tak. Opiszę wam jak zrobiliśmy inwenture i co się dzieje no i prośba czy jest na to jakaś rada.
1.Około 4 pracowników odpalalo inw.cząstkowe i dodawało towary za pomocą zczytania kodów ean produktów przez czytniki dołączone do laptopów. Wpisalismy ok.80 sztuk inwentaryzacji  cząstkowych.
2. JAK juz fizycznie wydawało nam się ze jest koniec to zrobiliśmy z cząstkowych zbiorcza inwentaryzacje. Na zbiorczej jeszcze były wnoszone nasze poprawki bo były babole-błedy w liczeniu.
3. Kolejny krok to zatwierdzenie juz poprawionej zbiorczej inwentaryzacji.Tak tez zrobiliśmy i szczęśliwi ze wyszła maładnie nadwyżka nieduża poszliśmy do domów.  Inwentaryzacje czastk.zaczęto 27.01 tak też były wczytywanie stany towarów z tego dnia a zbiorcza zatwierdzona 30.12.
4. Po zatwierdzeniu inwentaryzacji zbiorczej od 02.01.2018 zaczęliśmy sprzedaż No i wyszło coś strasznego.
5. Sprzedaż trwa a nasze stany się nie zgadzają bo pozycje które ominelismy przy liczeniu i te  których wogole nie zmieniliśmy (bo np. mamy też towary bez kodów ean i wpisane zostaly w jedna kartoteke towaru na inwentaryzacji cząstk. np. trójnik pcv o różnych kątach on nie ma kodu fizycznie naklejonego wpisalismy pod jedną kartoteke stan a się okazało ze ktoś z pracowników wpisując towar w ciągu poprzedniego roku  z faktur zakupu wpisał pod inna pozycję (kartotekē) i co chce przez to w skrócie powiedzieć ze na inwent. cząstkowej gdzie wpisywaliśmy towary pod dana jedna kartoteke o symbolu wlasnym np.9999 i pominelismy jakieś towary ( tak jak te trojniki np. Byly w trzech kartotekach i wpisalismy pod jednä aby nie dublowac sobie kartotek na ten sam towar to system nie pokazał nam przed zatwierdzeniem inwentaryzacji zbiorczej listy towarów pominiętych przy spiśmie jaki zrobiliśmy zatwierdzajac juz zbiorcza inwenture  i żeby było mało to też przepisał nam na stan kartoteki towarów których wogole nie ujelismy (tych np. trojnikow które byly jeszcze w dwoch innych kartotekach a my wpisalismy stan w jedną kartoteke na cząstkowych inwent. )Podsumowujac niezły bałagan bo mamy przepisane towary z kartotek na których nie zrobiliśmy żadnego ruchu na inwentar. cząstk. ani zbiorczej no i nie znamy listy towarów które fakt. żeśmy nie policzył a system i tak przepisał na stan jako ze są nie naruszone.
6.Moje pytanie jest takie -Jak wyciągnąć z programu listę towarów pominiętych (fiz. nie wpisanych na inwentaryz. czastkowej przez pracowników )i listę towarów które system przepisał sam bo nikt nie zrobił żadnego ruchu na tych kartotekach (przykład z tymi trojnikami de facto stan mamy 60 sztuk były 3 kartoteki i pracownik wpisał pod jedną z kartotek całą liczbę te 60 sztuk a system zostawił na stanie jeszcze dwie kartoteki na których pracownicy nie zrobili żadnego ruchu podczas inwentaryzacji)
7.Ostatnie pytanie jest takie jak prawidłowo powinny wyglądać ustawienia parametrów inwe. cząstki. i zbiorczej aby uniknąć na przyszłość takiej sytuacji.
8. CZY można w jakiś sposób poprawić ta inwenture chociaż jest już sprzedaż od 02.01 i jak to zrobić ?

ZA pomoc będę wdzięczna.  Mamy ok. 23000 kartotek

Pozdrawiam
LIDIA 724117857

Offline Biniew

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 4095
  • Reputacja +275/-17
  • Wersja programu: GT i Nexo
Odp: INWENTARYZACJA CZĄSTKOWE
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 03, 2018, 07:04:50 »
Inwentaryzacja
Do wersji 1.23 systemu InsERT GT dodany został nowy moduł Inwentaryzacja.

Znajduje się on w menu modułu Magazyn (można też wybrać go z głównego paska menu, z opcji Widok - Magazyn - Inwentaryzacja).

Do wersji 1.07 systemu dodany został nowy komponent - Inwentaryzacja.

Dotychczasowa opcja Inwentaryzacja (wywoływana z menu Narzędzia) pozostaje w programie nadal, zmieniła się jedynie jej nazwa - jest to teraz tzw. szybka inwentaryzacja.

Dotychczasowa opcja Inwentaryzacja pozostaje w programie nadal, zmieniła się jedynie jej nazwa - jest to teraz Szybka inwentaryzacja.

 

Moduł Inwentaryzacja służy do ewidencjonowania zmian w stanach magazynowych towarów, które wynikły z przyczyn niezależnych od użytkownika, jak np. zniszczenie lub kradzież.


Komponent Inwentaryzacja służy do ewidencjonowania zmian w stanach magazynowych towarów, które wynikły z przyczyn niezależnych od użytkownika, jak np. zniszczenie lub kradzież.


Inwentaryzację wykonuje się zazwyczaj na początku roku, można ją jednak wykonywać wielokrotnie w dowolnym momencie pracy z programem. Przeprowadza się ją w każdym magazynie oddzielnie -  w tym module nie ma możliwości wykonania zbiorczej inwentaryzacji dla wszystkich magazynów razem.

Na stronie głównej modułu znajdują sie dwie tabele z listami dokumentów: w górnej części zebrane zostaną dokumenty inwentaryzacji zbiorczej, w dolnej inwentaryzacji cząstkowych.

Na stronie głównej komponentu znajdują sie dwie tabele z listami dokumentów: w górnej części zebrane zostaną dokumenty inwentaryzacji zbiorczej, w dolnej inwentaryzacji cząstkowych.

 

Inwentaryzacja przeprowadzana jest dwustopniowo.

 

Etap 1 - wprowadzenie inwentaryzacji cząstkowych

 

Po wybraniu hyperlinka Dodaj znajdującego się nad górna tabelą pojawi się okno inwentaryzacji cząstkowej. Okno to można też wywołać z menu Inwentaryzacja lub z menu kontekstowego tabeli dolnej.


Inwentaryzację cząstkową można wprowadzić, wybierając z menu Operacje, znajdującego się z lewej strony komponentu, opcję Dodaj inwentaryzację cząstkową. Opcję tę można wywołać także z menu kontekstowego tabeli dolnej lub naciskając klawisz [Insert].

 

Inwentaryzacje cząstkowe wprowadza się m.in. po to, by umożliwić użytkownikom pracę sieciową. Wprowadza się je w pierwszej kolejności.



Inwentaryzacje cząstkowe mają na celu spisanie stanu faktycznego towarów w magazynie. Rozpoczęcie wypisywania IWc poprzedza wczytanie stanów magazynowych. Operacja ta ma na celu orientacyjne zapoznanie się osoby spisującej ze stanem, jaki powinien być wg danych w komputerze. Wczytanie stanów nie powoduje żadnego ruchu magazynowego!


Przebieg tego procesu można opisać następująco: kilku pracowników prowadzi spis z natury w różnych miejscach magazynu. Każdy z nich wprowadza dane o ilości asortymentu znajdującego się w magazynie i zapisuje jako swój spis – swoją inwentaryzację cząstkową. Po zakończeniu wykonywania tych czynności przez wszystkich pracowników następuje wypisanie inwentaryzacji zbiorczej, która odczytuje i sumuje stany towarów z wszystkich dokumentów cząstkowych.

Podczas wypisywania inwentaryzacji zbiorczej użytkownik powinien podać datę wczytania stanów magazynowych. Na podstawie tej właśnie daty program odtwarza stany wszystkich towarów na dany dzień - ustalenie to wynika z tego, że inwentaryzacja zbiorcza może być przygotowana np. kilka dni po wpisaniu inwentaryzacji cząstkowych i w tym czasie może nastąpić już sprzedaż. Natomiast porównanie spisanych w magazynie towarów ze stanami wg komputera powinno odbyć się z datą zgodną z dniem, gdy były one wczytywane.

 

Przykład: 2 stycznia dla kilku pracowników generowane są inwentaryzacje cząstkowe. Pracownicy dzielą między siebie regały w magazynie i spisują stany rzeczywiste towarów w swoich "rewirach" na swoich IWc. W tym jednak dniu nie mają już czasu na zrobienie z tych dokumentów podsumowania na IWz. Dlatego 3 stycznia wystawiają na podstawie zastanych IWc dokument zbiorczy (IWz) i do niego wczytują stan towarów wg komputera z 2 stycznia – czyli z dnia, kiedy nastąpił spis. Na tej podstawie następuje rozliczenie ewentualnych przychodów lub rozchodów.           

 

 

Na podstawie stanu wg komputera (na podany dzień) oraz stanów faktycznych odczytanych z inwentaryzacji cząstkowych następuje wyliczenie różnic w stanach.

 

W przypadku stwierdzenia braków w magazynie program brakującą ilość wstawi w pole Rozchód, natomiast w sytuacji, gdy pojawi sie nadmiar towarów, odpowiednia wartość znajdzie się w polu Przychód. W przypadku rozchodu jako cena zostanie pobrana domyślna cena z dokumentu IWz (ponieważ nie jest wiadomo, w jakiej cenie należy rozchodować towar), zaś w przypadku przychodu – cena średnia ważona wyliczona z wszystkich cen towaru występujących na IWc.

Użytkownik ma także możliwość przeliczenia cen towarów występujących w dokumencie. W tym celu wystarczy skorzystać z hyperlinka Domyślna cena dokumentu wywołującego okno Sposób wyliczania dokumentu.

 

 

Etap 2 - zapisanie inwentaryzacji zbiorczej

 

Po wprowadzeniu dokumentów inwentaryzacji cząstkowej można wypisać dokument inwentaryzacji zbiorczej. W tym celu w omawianym module należy z menu Inwentaryzacja wybrać opcję Wypisz zbiorczą (opcja ta jest też dostępna w menu kontekstowym dolnej tabeli modułu).

Po wprowadzeniu dokumentów inwentaryzacji cząstkowej można wypisać dokument inwentaryzacji zbiorczej. W tym celu w omawianym komponencie należy z menu Operacje wybrać opcję Utwórz zbiorczą (opcja ta jest też dostępna w menu kontekstowym dolnej tabeli).

 

W trakcie wypisywania dokumentu inwentaryzacji zbiorczej można spowodować przyjęcie lub rozchód towaru w podziale np. ze względu na różne ceny poszczególnych sztuk. W tym celu należy w kolumnie Rozchód lub Przychód z menu kontekstowego wybrać opcję Rozdziel na dostawy (lub po naciśnięciu klawiszy [Ctrl+D]). Dodatkowo użytkownicy niebieskiego PLUSA dla InsERT GT w dokumencie inwentaryzacji zbiorczej mogą także określić kody dostaw dla przychodów i rozchodów.


Użytkownicy systemu w dokumencie inwentaryzacji zbiorczej mogą także określić kody dostaw dla przychodów i rozchodów.


W tym celu należy w kolumnie Rozchód lub Przychód z menu kontekstowego wybrać opcję Rozdziel na dostawy  (lub po naciśnięciu klawiszy [Ctrl+D]).


Zapis inwentaryzacji zbiorczej nie powoduje jeszcze wykonania skutku magazynowego. Oznacza to, że można przerwać pracę, zapisać wprowadzone zmiany i powrócić do tworzenia dokumentu w innym czasie.

Dopiero zakreślenie znacznika Zatwierdź inwentaryzację spowoduje, że powstaną dwa powiązane do niej dokumenty magazynowe: PW oraz RW.

W tym pierwszym zapisane będą przychody, w drugim rozchody towarów z uwzględnieniem cen i kodów dostaw, jakie zostały wprowadzone w inwentaryzacji zbiorczej.


Po wystawieniu IWz niemożliwe jest edytowanie i dokonywanie zmian w dokumentach inwentaryzacji cząstkowych, z których została ona wystawiona.

Możliwe jest natomiast wycofanie inwentaryzacji zbiorczej (opcja dostępna w menu Inwentaryzacja lub w menu kontekstowym).

Możliwe jest natomiast wycofanie inwentaryzacji zbiorczej (opcja dostępna w menu Operacje lub w menu kontekstowym).

 

W menu kontekstowym dostępny jest również raport o pominiętych towarach przy tworzeniu inwentaryzacji zbiorczej, który dotyczy tylko towarów o stanie niezerowym. Umożliwia on podgląd, wydruk oraz wystawienie inwentaryzacji cząstkowej.

Raport może uwzględniać wyłącznie towary o stanie niezerowym w magazynie, jak i bez względu na stan - decyduje o tym ustawienie w parametrach inwentaryzacji zbiorczej.


Offline candy

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 4919
  • Reputacja +173/-11
Odp: INWENTARYZACJA CZĄSTKOWE
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 03, 2018, 07:05:28 »
Witam, już nie śpię bo nie mogę 
Pracuje w firmie gdzie od 13 lat jest subiekt gt i zawsze coś źle wychodzi na inwenturze.
Dodaliśmy czytniki kodów ean i kody do towarów rzecz jasna i coś robimy nie tak.
No to powinniście się trochę do niej wcześniej przygotować, skoro już wiecie że macie z nią problemy.
Chociaż tyle żeby poznać mechanizm. Eh...

Inwentaryzacje czastk.zaczęto 27.01 tak też były wczytywanie stany towarów z tego dnia a zbiorcza zatwierdzona 30.12.
A w międzyczasie prowadziliście sprzedaż?
Bo jeśli tak to IWz porównywała aktualne stany z komputera i nieaktualne stany ze spisu, więc wynik można o kant...

4. Po zatwierdzeniu inwentaryzacji zbiorczej od 02.01.2018 zaczęliśmy sprzedaż No i wyszło coś strasznego.(...)
6.Moje pytanie jest takie -Jak wyciągnąć z programu listę towarów pominiętych
7.Ostatnie pytanie jest takie jak prawidłowo powinny wyglądać ustawienia parametrów inwe. cząstki. i zbiorczej aby uniknąć na przyszłość takiej sytuacji.
8. CZY można w jakiś sposób poprawić ta inwenture chociaż jest już sprzedaż od 02.01 i jak to zrobić ?
Rzeczywiście opis jest straszny. Nie daje się tego czytać  ;)
O ile zrozumiałem to po prostu narobiliście błędów przy spisywaniu i zatwierdziliście je. No i wyszło to co wyszło, bo nie mogło wyjść inaczej.
Ad.6 - w załączniku
Ad.7 - parametry? Dane mają być wpisane poprawnie i wystarczy.
Ad.8 - można (a nawet należałoby) spróbować poprawić.
Jeśli się nie uda - zmienić skutki magazynowe dokumentów wystawionych po IW, poprawić i przywrócić skutki.
Ale jeśli będziecie w tym czasie sprzedawać to widzę ciemność.
Nie pytaj co rząd może zrobić dla Ciebie. Spytaj czy mógłby tego nie robić.

Offline Lidia32

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja +0/-0
  • Wersja programu: 1.25
Odp: INWENTARYZACJA CZĄSTKOWE
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 03, 2018, 08:19:35 »
Witam,

dotarłam do pracy i sprawdzam wersje programu jest wersja inna 1.48(1.4801.10.3955)

Nic nie sprzedawaliśmy w trakcie inwentury. Zaczęliśmy cząstkowe wpisywać od 27.12 i zatwierdziliśmy 30.12.2017. Tak jak pisałam mamy towary po kodzie i po nazwie wyszukiwane tylko bez kodów i tu jest problem.

Offline dkozlowski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 17230
  • Reputacja +800/-27
  • Wersja programu: GT/Navireo/nexo
Odp: INWENTARYZACJA CZĄSTKOWE
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 03, 2018, 08:37:35 »
dotarłam do pracy i sprawdzam wersje programu jest wersja inna 1.48(1.4801.10.3955)

Popraw profil forum.

Jeśli jeszcze raz tak zaśmiecisz forum, to będzie to ostatni raz (można edytować swoje wypowiedzi).
Daniel, Białystok.

Forum Użytkownikow Subiekt GT

Odp: INWENTARYZACJA CZĄSTKOWE
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 03, 2018, 08:37:35 »