pelen sql z insertu (jest teraz w promocji)
Zanim wydałbym tyle złotówek, to najpierw bym sprawdził czy to coś da. W sumie nigdy nie miałem potrzeby instalować triala, gdyż miałem dostęp do pełnych wersji, ale chyba jest taka możliwość (
http://msdn.microsoft.com/en-us/evalcenter/ff459612). Jeśli nie to można poszukać kogoś kto zrobi taką "prezentację" SQL'a.
1,8 GB baza to nie jest duża baza, chociaż różnicę może robić tylu użytkowników pracujących równolegle. Ja wcześniej poszukałbym wąskiego gardła - czy to na pewno jest tylko RAM, czy może też system dyskowy (widziałem u klientów serwery z Xeonamia, pamięciami ECC, ale tylko z jednym dyskiem), czy może na przykład przepustowość sieci. Ciekawe też jak postarał się Insert przy optymalizacji bazy danych - może da mu się pomóc przy operacjach które powodują "przycinanie". Widziałem rozwiązania, który były uruchamiane na pełnym SQL'u, 2 x Quad (8 rdzeni fizycznych), 16 GB RAM, do tego w ram dysku i system działał trochę szybciej niż na starym P4 3 GHz, 1 dyskiem i 8 GB RAM'u - problemem tkwił w samym programie/sposobie wykorzystywania bazy danych.
Na początek można włączyć liczniki użycia procesora i kolejki dysku w systemie i spróbować coś z tego wywnioskować. Potem poszukać najbardziej obciążających zapytań i sprawdzić czy da się je jakoś przyspieszyć.
Nie podałeś dokładnej konfiguracji sewera - Xenon Xenonowi nie jest równy, nic nie wspomniałeś o (niedocenianych mocno) dyskach, które dodatkowo w zastosowaniach serwerowych mają wyłączna cache - podwyższa to bezpieczeństwo, ale drastycznie obniża wydajność. Technologia ciągle idzie do przodu, nowsze nowsze procesory, dyski twarde mają dużo większą wydajność i zmiana sprzętu na coś nowszego, nie koniecznie drogiego (jakieś i3 + raid 10 na 6 dyskach SATA, trochę ramu) mogłaby zdecydowanie przyspieszyć pracę.
Tak z ciekawości przy najbliższej okazji poszukam co zaleca Insert do przykładowych konfiguracji
