Cała operacja powinna zająć kilka minut[...]
Tu się zgadzamy. Powiem więcej, w WF-MAGu i Small Business nie trwa nawet sekundy, bo wystarczy podać w polu kod kreskowy: np. 297006 by wszystko działało jak powinno - ot cała "konfiguracja".
Nie rozumiem jaki problem stanowi czas konfiguracji czytnika, jakie znaczenie kilka minut konfiguracji przy późniejszym korzystaniu z rozwiązania przez miesiące czy lata ?
Akurat miałem okazję poznać funkcjonalność Wf-Maga w tym zakresie (przy okazji wdrożeń programów Insertu kiedy klienci z niego rezygnowali) i przecież nie jest tak fajnie jak to opisujesz - aby wprowadzić kod kreskowy trzeba najpierw otworzyć okno do wprowadzenia kodu kreskowego i tutaj mamy dwie możliwości - albo będziemy tracili "sekundę" przy każdym kodzie kreskowym, albo poświęcimy "więcej niż sekundę" i dużo więcej czasu niż w przypadku programów Insertu, aby skonfigurować prefiks "F11" (zdaje się). Zwracam też uwagę, że w programach Insertu korzystanie z czytników RS'owych ma również też zaletę, że działa niezależnie od aktywnej kontrolki w programie.
Natomiast zaniepokoiło mnie to co napisałeś: Konfiguracja czytnika w Kasiarzu? Sposób podłączenia do komputera? Widoczność w systemie?
Przecież oczywistym powinno być, gdyż jest to opisane w pomocy do programu i była tym mowa również w tym wątku, że kody wagowe mogą być obsługiwane tylko i wyłączenie przez czytniki RS'owe, a taki czytnik wymaga konfiguracji w Kasiarzu... Wątek dotyczy też konkretnego modelu MS9520 z przewodem COM... jeśli posiadasz inny czytnik to trzeba było po prostu o tym poinformować. Nadmienię, że markowe czytniki z przewodami USB też można zainstalować w systemie jako RS'owe.
Matko Boska! I to jest to o czym pisałem wcześniej: nieudolność programistów którą trzeba przekuć w zalety: jeśli ci nie działa to znaczy, że nie umiesz skonfigurować.
Rozwiązanie to ma wady, ale ma również zalety, których nie raczyłeś wspomnieć, gdyż zapewne nie potrafiłeś ich dostrzec, a przez to nie jesteś obiektywny. Dla mnie liczy się to, że jest taka funkcjonalność i można z niej łatwo i bez problemu skorzystać.
Poza tym dlaczego narzekasz na program, który sam wybrałeś ? Funkcjonalność nie zmieniła się i jest znana od lat... Jeśli chcesz przekazać coś dla Insertu to przekaż to jemu, a nie mi/nam.
Na marginesie: w przypadku wagi kalkulacyjnej dostałem dokładnie taką samą odpowiedź od supportu, a jak się potem okazało, po analizie przesyłanych danych via port COM, program (SPRINT) wysyła do wagi jeden znak za dużo (LF) i dlatego nie działa. Mają to poprawić przy kolejnym wydaniu programu. 
To zupełnie inny problem, który nie ma związku z poruszanym w tym wątku, więc nie ma sensu go porównywać i o nim wspominać... Nadmienię jednak przy okazji, że miałem okazję podłączać wagę CAS AP-1 pod komputer z USB, zlutowałem kabelek, podłączyłem przez konwerter, wprowadziłem konfigurację i zadziałało. Zgadzam, że wsparcie w programie mogłoby być lepsze, ale nie ode mnie to zależy. Poza tym błędy w programach się zdarzają.
Dziękuję za poświęcony czas - szczerze i bez nuty sarkazmu.
Na prawdę doceniam, gdyż jak widać po reputacji nie każdy potrafi docenić chęć pomocy i szczerość.
Po co kopać się z koniem skoro wagę można wpisać ręcznie. 
Ale nie ma takiej potrzeby, zarówno aby się "kopać" jak i wpisywać wagę ręcznie... Kontakt ze mną to nie problem, ale jak pisałem decyzja należy do Ciebie.