Witam,
nie bardzo wiedziałem, do którego działu wrzucić temat, jeżeli jest w złym miejscu proszę o przeniesienie.
Zastanawiamy się nad zakupem wersji STANDARD SQL Servera wraz z nowym sprzętem, nie jakimś super wypasionym serwerem, tylko dobrze wyposażonym PCetem, na którym stałby SQL wraz z udostępnionym zasobem, gdzie znajdują się pliki użytkowników.
Rozważamy 2 opcje:
- Zakup SQL Standard z InsERTu w wersji runtime
- Zakup SQL Standard po prostu w sklepie
Mamy jednak dylemat co do sposobu licencjonowania, wybranie CAL (22userów), czy per CORE, jednak nie jestem orłem co do licencjonowania Microsoftu i nie do końca rozumiem licencjonowanie per CORE. Piszę więc z prośbą o pomoc do Was.
Załóżmy, że chcielibyśmy kupić maszynę z Intel i7, 8-mio rdzeniową (fizycznych procesorów w takim rozwiązaniu jest chyba 2?). To wtedy:
- Ile licencji peer CORE potrzebuję? I jak to wyliczyć?
- Liczą się fizyczne procesory, zamontowane na płycie, czy ilość rdzeni poszczególnego procesora?
- Zgodne z Core Factor Table (http://sql2014.pl/docs/CoreFactorTable_4_1_2014.pdf), który współczynnik jest brany pod uwagę przy sprzęcie wymienionym powyżej?
- O ile dobrze myślę, to Insert oferuje licencje peer CORE (https://www.insert.com.pl/programy_dla_firm/cennik/microsoft.html) w wersji runtime w kwocie 7060zł, rozumiem, żeby być zgodnym z licencją MS, trzeba wykupić co najmniej 2 takie licencje (4 rdzenie) - 14200zł?
- Czy bardziej opłacalne w takim przypadku jest wykupienie licencji peer CORE czy peer USER (x22 z możliwością rozbudowy..)
- Jeżeli zdecydowalibyśmy się na licencjonowanie peer USER, to czy w przypadku np. odejścia pracownika z firmy, licencję te można przepisać/zmienić na innego użytkownika?
- W jaki sposób wprowadza się licencje peer USER lub peer CORE? Czy jest to jakaś skomplikowana operacja?
Wydaję mi się, że niewątpliwie korzystniejszą opcją cenową jest oferta InsERTu i wersja runtime, od standardowo kupowanej wersji w sklepie. A wy ja uważacie?