Księgowa poinformowała mnie, że od stycznia w związku z wprowadzeniem JPK mam prowadzić oddzielną numerację dla faktur dla osób fizycznych, które są fiskalizowane oraz osobną dla faktur wystawianych na firmy, które nie są fiskalizowane. Dodam, że zaznaczyła, że na opcji aby oznaczać tylko jakimś symbolem te faktury wystawiane na firmy czyli że mogłyby być łamane przez jakiś symbol np 01/01/2018/F jeśli jest na firmę a kolejna 02/01/2018 jeśli jest na detalistę. Mam prowadzić dwie oddzielne numeracje czyli 01/12/2018/F, 02/01/2018/F ... itd na firmy i 01/01/2018, 02/01/2018... itd na detalistów. Jak to ustawić w subiekcie? Jak wy macie rozwiązaną z tym sytuację w związku z JPK?
Wymysł księgowej. W Subiekcie możesz wprowadzić tzw łamanie numerów, ale w inny sposób - zamiast standardowego numeru 135/12/2017
możesz dodać własny mnemonik, ale w taki sposób 135/D/12/2017. Tyle, że taki mnemonik w numerze trzeba dokładać ręcznie w czasie jej wypisywania, natomiast Subiekt dla faktur z tym mnemonikiem będzie stosował odrębną numerację czyli byłby to numer 1/D/12/2017, oczywiście dla pierwszej. Być może taki mechanizm można by było zautomatyzować np. trigerem, ale to temat dla forumowych "czarodziejów" biegłych w programowaniu.
Innym rozwiazaniem jest np łamanie przez kod sprzedającego lub kod magazynu. Tylko wtedy pojawiały by się komplikacje z przelogowywaniem lub zmianą magazynu.
Ale tak jak napisałem w pierwszy zdaniu - nie ma formalnie takiej potrzeby, a skomplikuje tylko generowanie pliku jpk. Zgodnie z przepisami w pliku jpk muszą się znaleźć wszystkie wystawione faktury, także te dla detalistów. Drugim problemem może być nowy przepis, że fakturę do paragonu będzie można wystawić tylko wtedy, jak bedzie na paragonie wydrukowany NIP. A detaliści takiego nie mają i co więcej, nie wszystkie drukaki fiskalne mają taką funkcję.