Chyba mylisz ze sobą różne rzeczy.
Chmura to tylko marketingowa nazwa. Wynajmujesz od kogoś zasoby serwera i tyle. Co na tym serwerze jest to już zupełnie inna sprawa.
Jaka jest w takim razie różnica pomiędzy wynajętą "chmurą" z wirtualnym serwerem Windows, postawionym na nim serwerem SQL i systemem Insert a własnym serwerem?
Jeżeli używamy serwer tylko w sieci LAN to oczywiście podwyższone ryzyko przerw w pracy spowodowane brakiem internetu wskazywałoby na wątpliwe korzyści płynące z wynajętego serwera.
Jeżeli natomiast łączymy się z kilku punktów przez internet to odpada nam kwestia obsługi tego serwera. Niestety w zamian mamy opłaty, które dla wielu są dość dużą barierą. Stabilność połączenia internetowego w tym momencie to zupełnie inna sprawa - i tak będzie nam to przeszkadzało zarówno w przypadku własnego jak i wynajętego serwera.
Wiele wątków było na ten temat i odpowiedzi były z reguły jednoznaczne: po pierwsze wydajność jest na niskim poziomie a po drugie wątpliwa stabilność.
Która wydajność jest na niskim poziomie? RDP? Przecież praca odbywa się na serwerze to o jakiej wydajności piszesz? Dłużej co najwyżej trwają wydruki. A stabilność? Stabilność łącza podczas pracy tak jak wyżej napisałem będzie krytyczna zarówno podczas gdy wynajmiemy serwer jak i wtedy gdy będziemy mieli własny.
Chyba, że myślisz o bezpośrednim połączeniu do bazy (przy wykorzystaniu VPN czy bez). Wtedy wydajność jest rzeczywiście słaba, ale to już zupełnie inna historia.
A z licencjonowanie chodziło mi o to, że standardowa licencja pozwala na jednoczesne korzystanie z RDP tylko jednemu uzytkownikowi, więc trzeba wykupić licencje CAL na korzystanie przez kilku uzytkowników jednocześnie. No chyba że się mylę.
Standardowa licencja jakiego systemu? W systemach desktopowych możesz mieć tylko jedno połączenie RDP i nie możesz tego zwiększyć (pomijam różne sztuczki wątpliwej legalności lub zewnętrzne rozwiązania). W przypadku systemów serwerowych w zasadzie każdy łączący się użytkownik musi mieć osobną licencję do połączenia zdalnego (nie liczę połączeń administracyjnych).
Są zalety i wady jednego i drugiego rozwiązania. Jak mam obcy serwer to nie ja się martwię o utrzymanie tego serwera, ale ponoszę koszty tej wygody. Jak mam własny serwer to sam się nim zajmuję, ale sam mam wpływ na jego wykorzystanie. Mogę go też używać do innych celów, do których zdalny serwer się nie nadaje.