Bardzo dziękuję, tej informacji właśnie szukałem 
Mam ok. 20 tys. towarów, wybiorę więc póki co założenie nowego magazynu.
Czyli niewiele.
Pytanie natomiast - w którym momencie te rekordy są dodawane do tabeli stanów sumarycznych? Czy raz przy tworzeniu magazynu czy też częściej?
Przy dodawaniu magazynu.
Bo tak kombinuję - czy ręczne skasowanie rekordów z tej tabeli dla nie używanego już magazynu archiwalnego (z zerowymi stanami) poprawiłoby może nieco rozmiar bazy? Czy to się za chwilę i tak odświeży i doda z powrotem te rekordy dla wszystkich magazynów? A może raczej w ogóle nie odświeży się i może spowodować jakieś szersze problemy w programie?
Jak pisałem, przy takiej ilości danych to niczego istotnego nie zmieni, mogą być tylko problemy.
Tak w ogóle, to ciekawe, że ilość rekordów w tej tabeli jest - nieznacznie ale jednak - nieco mniejsza niż prosty iloczyn liczba_magazynów x liczba_towarów... Skąd może być ta różnica...?
Przyczyn może być wiele, uszkodzenie bazy danych, efekt rozwiązań dodatkowych. Jeśli nie ma stanu sumarycznego to towar nie będzie widoczny w programie, warto to spróbować wyjaśnić i naprawić.
--
Jak już kilka razy tłumaczyłem i pokazywałem (przykłady optymalizacji) na tym forum:
Przy odpowiedniej ilości pamięci RAM w relacji do wielkości bazy danych
Nie ma stałej takiej relacji, wszystko zależy od danych i sposobu ich przetwarzania (praca z dokumentami/analizy) i optymalizacji, zwykle wystarcza express do momentu osiągnięcia limitu 10GB (w praktyce 4,5-8GB na potrzeby konwersji w zależności od układu danych).
Widziałem Subiekta z bazą 80 GB i po tuningu indeksów pracował w sposób akceptowalny.
Wszystko zależy od układu danych, te 80GB nie mogło wynikać z dokumentów, a jeśli tak to żadne indeksy nie pomogą, aby program pracował w sposób akceptowalny - dla przykładu utwórz sobie bazę danych z powiedzmy 1-2mln rozrachunków i spróbuj coś z tym zrobić.