Dziękuję za odpowiedź, ma to sens, natomiast co w sytuacji, kiedy sprzedaje produkty w okresie przed aportem, a klient po 1 stycznia chce dokonać zwrotu, pojawią się w późniejszym okresie reklamacje i oczywiście korekty również?
Racja, ilość biurokracji przyprawia o zawrót głowy.
Po pierwsze to tu są dwa konteksty:
- podatkowy
- techniczny w sensie oprogramowania Subiekta GT
W SENSIE PODATKOWYMW sensie podatkowym, pytanie, czy nadal będziesz podatnikiem VAT (jako osoba fizyczna) po zakończeniu prowadzonej działalności, tzn po aporcie?
(Bo w spółce komandytowej podatnikiem VAT jest chyba sama spółka więc to nie to samo co Ty jako podatnik w VAT)
- Jeśli nadal będziesz zarejestrowany w VAT to masz możliwość wystawiania faktur korygujących.
- Jeśli nie będziesz zarejestrowany w VAT (bo się wyrejestrujesz) to nie masz takiego prawa do wystawienia korekt faktu VAT.
Co w takim wypadku? Jeśli to jednostkowe przypadki możesz poprosić swojego klienta aby Ci to sprzedał ale już do spółki (czy to na FV czy to zwykłym rachunkiem od osoby fizycznej) -
Zadzwoń najlepiej na Krajową Informację Podatkową i się dowiedz dokładnie co do obecnego stanu prawnego.
Tu jest jeszcze jeden wątek czy dokonujesz tylko aportu w rozumieniu art. 55(1) kodeksu cywilnego czy może przekształcasz się ustawowo.
Jeśli to tylko aport to nie nowa spółka nie jest prawnym kontynuatorem Twojej działalności, czyli korekty nie będąc VATowcem nie wystawisz.
Przy przekształceniu może być rożnie z korektami - zapytałbym na Infolinii.
W SENSIE TECHNICZNYMOprócz tej bazy z podmienionymi danymi (na spółkę) miałbyś jeszcze drugą bazę na której zakończyłeś sprzedaż w swojej działalności (no i jeśli podatkowo możesz) to wówczas ewentualne korekty byś wystawiał z tego starego podmiotu.