Autor Wątek: Kasięgowanie wyciągu bankowego  (Przeczytany 32183 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tequila

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja +0/-0
  • Wersja programu: Rewizor GT, Rachmistrz GT
Kasięgowanie wyciągu bankowego
« dnia: Czerwiec 27, 2012, 16:29:43 »
Witajcie. Mam do zaksięgowania wyciąg bankowy, który ma kilkadziesiąt stron miesięcznie. Czy znacie jakiś sposób na ułatwienie sobie pracy? Jakiś import wyciągu? Z banku mam możliwość wyeksportowania wyciągu tylko w formacie csv.

Offline Biniew

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 4095
  • Reputacja +275/-17
  • Wersja programu: GT i Nexo
Odp: Kasięgowanie wyciągu bankowego
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 27, 2012, 19:53:02 »
poczytaj o czerownym plusie

Offline Tequila

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja +0/-0
  • Wersja programu: Rewizor GT, Rachmistrz GT
Odp: Kasięgowanie wyciągu bankowego
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 27, 2012, 21:44:33 »
Czytałem informacje o czerwonym plusie ale nie znalazłem tam informacji przydatnych dla mnie.

Offline Biniew

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 4095
  • Reputacja +275/-17
  • Wersja programu: GT i Nexo
Odp: Kasięgowanie wyciągu bankowego
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 28, 2012, 07:01:39 »
Homebanking


(Funkcjonalność dostępna w Subiekcie GT i Rewizorze GT po wykupieniu licencji na czerwonego PLUSA dla InsERT GT).

 

Homebanking jest rozbudowanym modułem zapewniającym współpracę z systemami bankowości elektronicznej oraz rozliczanie operacji bankowych.

Homebanking jest rozbudowanym komponentem zapewniającym współpracę z systemami bankowości elektronicznej oraz rozliczanie operacji bankowych.

Umożliwia wczytywanie transakcji z wyciągów bankowych w formacie MT 940 i dokonywanie następujących operacji:

 


1. Rozliczanie rozrachunków na podstawie wczytanych transakcji (utworzone zostaną wówczas operacje bankowe).

2. Kojarzenie istniejących operacji bankowych z transakcjami (jeśli zostały wprowadzone do systemu wcześniej, np. na podstawie listy płac).

3. Pomijanie transakcji bez ewidencjonowania operacji bankowych (np. transakcje prowizyjne).

4. Wsparcie tworzenia i edycji obiektów modułu "Wyciąg bankowy".


Na stronie głównej widoczne są dwie zakładki: Uzgadnianie operacji oraz Rozliczanie rozrachunków. Na pierwszej z nich możliwe jest dokonywanie kojarzenia wczytanych z wyciągu MT940 transakcji z istniejącymi operacjami; na drugiej z kolei możliwe jest rozliczanie istniejących rozrachunków bądź tworzenie operacji bankowych nie będących spłatą na podstawie danych z transakcji.


Pracę z modułem należy rozpocząć od wczytania wyciągu za pomocą opcji Wczytaj wyciąg.

Pracę z komponentem należy rozpocząć od wczytania wyciągu za pomocą opcji Wczytaj wyciąg.

Po jej uruchomieniu należy określić, który parser będzie wykorzystany przy wczytywaniu wyciągu, wskazać położenie pliku zawierającego wyciąg MT940 oraz wybrać stronę kodową w jakiej zostały zapisane dane w pliku. Parsery są dedykowane dla programów bankowości elektronicznej poszczególnych banków - w przypadku banku, którego nie ma na liście, można posłużyć się "Parserem ogólnym", który wczytuje jedynie podstawowe informacje posiadające stałą strukturę dla wszystkich banków.

 


Istnieje możliwość wdrożenia własnych rozwiązań parserów (pojawiłyby się one jako możliwe do wyboru), które realizowałyby wczytywanie wyciągów o różnych standardach. Zalecany jest wówczas kontakt z serwisantami, którzy byliby w stanie na podstawie dokumentacji dostępnej w firmie InsERT zaimplementować daną funkcjonalność.


 

Po zatwierdzeniu parametrów wczytywania pliku wyciągów pojawia się okno zawierające informacje o ilości wyciągów dziennych w pliku - dla danego rachunku bankowego, ilości transakcji w każdym z wyciągów dziennych z ewentualnym wskazaniem transakcji, które nie zostały rozpoznane przez program.


W przypadku gdy dany wyciąg był już wczytywany (program rozpoznaje to po numerze rachunku, z którego pochodzą transakcje, dacie i numerze wyciągu), zostanie wyświetlony odpowiedni komunikat. Informacje w tym oknie pobierane są z stworzonego przez program pliku tymczasowego o nazwie takiej, jak plik wyciągów z rozszerzeniem XML. Plik ten tworzony jest domyślnie w katalogu dla plików tymczasowych danego użytkownika systemu Windows i kasowany po wczytaniu wyciągu. Kasowanie można wyłączyć poprzez zdefiniowanie w kluczu: HKEY_CURRENT_USER\Software\InsERT\InsERT GT\Bank\1.0\Homebanking\NieKasujPlikowTymczasowych zmiennej NieKasujPlikowTymczasowych typu DWORD o wartości różnej od 0.

 

W przypadku braku zdefiniowanego w programie rachunku bankowego, z którego pochodzi wyciąg, można go dodać z poziomu tego okna (przycisk z symbolem plus znajdujący się obok numeru rachunku wyciągu) bądź wskazać jeden z istniejących już rachunków podmiotu.

Z poziomu tego okna można dane wyciągi wczytać do systemu (opcja Zapisz) bądź przejść do wczytywania wyciągów kolejnego rachunku bankowego, o ile taki znajdował się w pliku wyciągów bądź zakończyć wczytywanie (opcja Zamknij)

Wczytane transakcje widoczne będą w tabeli Transakcje zarówno na zakładce Uzgadnianie operacji, jak i Rozliczanie rozrachunków.

 


Należy zwrócić również uwagę, w kontekście którego rachunku bankowego ma się odbywać praca z modułem, ponieważ system wyświetla tylko te transakcje, które do niego należą - wyboru dokonuje się poprzez wskazanie danego rachunku na rozwijanej liście w lewym górnym rogu.


Opcja Automatyczne skojarzanie pozwala wstępnie powiązać istniejące operacje bankowe w programie z wczytanymi transakcjami z wyciągu. Należy w tym celu, w oknie które pojawi się po wywołaniu tej opcji, określić okresy, z jakich uwzględnione mają być transakcje i operacje bankowe, typ kojarzonych transakcji i operacji oraz kategorie transakcji. Warunkiem skojarzenia jest zgodność typu transakcji z typem operacji, równość kwot oraz identyczność waluty.


Automatyczne skojarzanie nie zadziała dla transakcji, które nie posiadają zdefiniowanego kontrahenta. Wynika to z faktu, iż parser ogólny nie wczytuje danych rachunku bankowego.


Opcja Automatyczne rozliczanie rozrachunków pozwala, na podstawie pola Tytułem transakcji lub jej kwoty (bądź przy analizie tych dwóch wartości łącznie) rozliczyć należności bądź zobowiązania. Szczegółowe informacje na temat działania tej operacji dostępne są w osobnym temacie.

 

Istotnym udogodnieniem jest współpraca modułu Homebanking z modułem Wyciągi bankowe w zakresie tworzenia i edycji wyciągów bankowych. Można włączyć współpracę z modułem Wyciągi bankowe poprzez ustawienie kontekstu wyciągu. W tym celu należy wskazać istniejący obiekt modułu Wyciągi bankowe (bądź utworzyć nowy) - od tego momentu, wszelkie działania w module Homebanking prowadzące do stworzenia operacji bankowej powodują umieszczenie tych dokumentów w zawartości wyciągu wskazanego w kontekście. Również uzgodnienie transakcji z istniejącą operacją spowoduje umieszczenie jej w danym obiekcie. Na bieżąco można również podglądać zawartość wyciągu wybranego do kontekstu, jak też przejść do pracy bezkontekstowej.

 

Zakładka Uzgadnianie operacji

Zakładka ta posiada trzy tabele:


Transakcje - widoczne w niej są transakcje wczytane z wyciągu bankowego. Liczbę widocznych pozycji w tej tabeli można ograniczyć poprzez ustawienia filtrów okresu, typu transakcji oraz kategorii. Poniżej tabeli znajduje się pole zawierające treść danej transakcji w postaci, jaka występowała w wyciągu bankowym - co pozwoli dokładniej zidentyfikować, czego dana pozycja tabeli dotyczy.

 

Dla danej pozycji tabeli można wykonać operację Zaznacz do uzgodnienia (dostępną w menu kontekstowym), czyli wskazania transakcji, która zostanie wstępnie skojarzona z operacją bankową wskazaną w tabeli Operacje. Warunkiem skojarzenia jest zgodność typu transakcji z typem operacji, równość kwot oraz identyczność waluty.


Menu kontekstowe dodatkowo umożliwia wykonanie z poziomu transakcji następujących operacji:

Usuń transakcję - kasuje wskazaną transakcję.

Dodaj rachunek - pozwala dodać rachunek dla kontrahenta, instytucji, pracownika lub wspólnika.

Dodaj kontrahenta - pozwala dodać dane nowego kontrahenta, instytucji, pracownika lub wspólnika.


Operacje - widoczne w niej są operacje bankowe wpisane wcześniej do systemu, zawierające rachunek bankowy, który został wybrany do kontekstu pracy. Liczbę pozycji w tej tabeli również można ograniczać poprzez ustawienia filtrów okresu, rodzaju operacji bankowej i wyboru kontekstu transakcji. Wybranie wartości kontekstu rachunku transakcji ogranicza listę wyświetlanych operacji bankowych do tych, które posiadają w zawartości rachunek bankowy identyczny z zawartym we wskazanej transakcji. Z kolei wybranie wartości kontrahenta transakcji powoduje, iż wyświetlane będą te operacje, które wystawione są na kontrahenta określonego w transakcji. Istotne w tym przypadku jest to, iż kontrahent ten określany jest na podstawie rachunku bankowego odczytanego z transakcji, niemniej wyświetlone operacje nie muszą posiadać w zawartości tego rachunku - ważne, iż są wystawione na danego kontrahenta. Podobnie jak na liście transakcji, pod tabelą widoczne jest pole opisujące szczegóły zaznaczonej operacji. Dla wybranej pozycji można wykonać operację Zaznacz do uzgodnienia, czyli wskazania operacji bankowej, która zostanie wstępnie skojarzona z transakcją wskazaną w tabeli Transakcje.

 

Uzgadnianie - pozycjami tej tabeli są skojarzone pary transakcja - operacja, które mogą posiadać status wstępnie uzgodnione bądź uzgodnione. Status wstępnie uzgodnione posiadają te pozycje, które zostały skojarzone opcją Zaznacz do uzgodnienia w tabelach Transakcje i Operacje. Status uzgodnionych otrzymują te pozycje tabeli Uzgadnianie, na których została wykonana operacja Uzgodnij - wówczas operacje bankowe zostają opatrzone datą uzgodnienia (którą podaje się po wywołaniu operacji Uzgodnij) oraz numerem wyciągu pobranym z transakcji.


Dodatkowe operacje, jakie można wykonać w tabeli Uzgadnianie, to:

Cofnij uzgodnienie - powoduje wykasowanie statusu uzgodnione, wykasowanie daty uzgodnienia oraz numeru wyciągu z operacji bankowych i nadanie skojarzonej transakcji z daną operacją statusu wstępnie uzgodnione.

Cofnij wstępne uzgodnienie - powoduje rozkojarzenie transakcji z operacją i cofnięcie ich odpowiednio do tabel: Transakcje i Operacje.

 

Widok pozycji na tej tabeli można zawężać poprzez ustawienia filtrów statusów, okresu oraz typu operacji bankowych.

 

Zakładka Rozliczanie rozrachunków

Zakładka ta posiada dwie tabele:


Transakcje - na której, podobnie jak na zakładce Uzgadnianie operacji, widoczne są transakcje wczytane z wyciągu bankowego. Liczbę widocznych pozycji można zawężać poprzez ustawienia filtrów okresu, typu transakcji, kategorii oraz dodatkowo statusu, który odnosi się do tego, czy dana transakcja jest Nowa, czyli nie zostały na niej wykonane żadne operacje, Wstępnie uzgodniona, Uzgodniona, Wygenerowana (czyli na jej podstawie wygenerowano operację bankową) oraz Pominięta (transakcja, która została oznaczona by pomijać ją przy rozliczaniu rozrachunku bądź generowaniu operacji bankowej).


Dla danej pozycji tabeli można wykonać następujące operacje:

Zaznacz/Edytuj - powoduje przejście do trybu edycji rozliczania rozrachunku. Można wówczas wskazać rozrachunki, które mają być rozliczone tą transakcją bądź poprzez zdjęcie znacznika "Wolna spłata" wygenerować operację bankową.

Wycofaj rozliczenie - powoduje cofnięcie rozliczeń rozrachunków dokonanych daną transakcją

Pomiń - oznacza daną transakcję jako nie służącą do generowania operacji bądź rozliczania rozrachunków.

Przywróć - przywraca transakcję Pominiętą jako możliwą do rozliczenia rozrachunków bądź generowania operacji bankowej.

Usuń transakcję - usuwa z bazy wskazane transakcje.

Dodaj rachunek - pozwala dodać rachunek dla kontrahenta, instytucji, pracownika lub wspólnika.

Dodaj kontrahenta - pozwala dodać dane nowego kontrahenta, instytucji, pracownika lub wspólnika.

Cofnij uzgodnienie - podobnie jak na zakładce Uzgadnianie operacji powoduje wykasowanie statusu Uzgodnione, wykasowanie daty uzgodnienia oraz numeru wyciągu z operacji bankowej i nadanie skojarzonej transakcji z operacją statusu wstępnie uzgodnione.

Cofnij wstępnie uzgodnione - podobnie jak na zakładce Uzgadnianie operacji powoduje rozkojarzenie transakcji z operacją.

 

Pod tabelą znajduje się pole Na podstawie zawierające treść transakcji w postaci pobranej bezpośrednio z wyciągu bankowego - informacje tam zawarte mogą posłużyć do generowania operacji bankowej.

 

Tabela znajdująca się z prawej strony zakładki służy do rozliczania rozrachunków bądź generowania operacji bankowej. Dostęp do niej jest możliwy jedynie w trybie edycji (należy na tabeli Transakcje zaznaczyć daną transakcję do edycji). W trybie tym, dla zaznaczonej transakcji, program będzie starał się odnaleźć kontrahenta z odpowiednim rachunkiem bankowym, w przeciwnym przypadku należy kontrahenta wskazać i opcjonalnie zaznaczyć, by rachunek został dopisany do danych kontrahenta. W przypadku, gdy znacznik Wolna spłata jest zaznaczony, możliwe jest wówczas wskazanie, które rozrachunki daną transakcją zostaną rozliczone.


Pod tabelą można określić pozostałe szczegóły dotyczące generowanej operacji bankowej. Jeżeli rozliczenie będzie dokonywane na rzecz Instytucji (urząd skarbowy bądź ZUS), pojawi się wówczas dodatkowa zakładka określająca dane szczegółowe przelewu. To samo dotyczy sytuacji, w której wskazana została transakcja walutowa - pojawia się wówczas zakładka Kurs, na której można określić walutę i kurs dla rozliczanych rozrachunków bądź tworzonej operacji bankowej niebędącej spłatą.

Offline Maria

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 1150
  • Reputacja +42/-0
  • Wersja programu: Subiekt GT i Rewizor GT - aktualna wersja
Odp: Kasięgowanie wyciągu bankowego
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 28, 2012, 07:32:18 »
Z innej beczki  ;)

Czy księgując wb w walucie obcej można gdzieś ustawić by program domyślnie brał kurs średni NBP z dnia poprzedzającego dzień operacj zamiast kursu z dnia operacji?

Offline Tequila

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja +0/-0
  • Wersja programu: Rewizor GT, Rachmistrz GT
Odp: Kasięgowanie wyciągu bankowego
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 28, 2012, 08:30:59 »
poczytaj o czerownym plusie
Uparcie każesz mi czytać o czerwonym plusie a ja w pierwszym poście piszę, że mój bank eksportuje historię operacji do pliku csv, który nie jest obsługiwany przez czerwonego plusa.

Offline Biniew

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 4095
  • Reputacja +275/-17
  • Wersja programu: GT i Nexo
Odp: Kasięgowanie wyciągu bankowego
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 28, 2012, 08:39:45 »
to sie upre jeszcze bardzie i poprosze o przeczytanie tego

http://www.konwerter.com.pl/?l=/Nasze%20rozwi%C4%85zania/Wyci%C4%85gi%20bankowe%20MT940

Offline Maria

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 1150
  • Reputacja +42/-0
  • Wersja programu: Subiekt GT i Rewizor GT - aktualna wersja
Odp: Kasięgowanie wyciągu bankowego
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 28, 2012, 08:52:51 »
A na moje pytanie, Biniew - znasz odpowiedź?

Offline Tequila

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja +0/-0
  • Wersja programu: Rewizor GT, Rachmistrz GT
Odp: Kasięgowanie wyciągu bankowego
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 28, 2012, 09:24:33 »
to sie upre jeszcze bardzie i poprosze o przeczytanie tego

http://www.konwerter.com.pl/?l=/Nasze%20rozwi%C4%85zania/Wyci%C4%85gi%20bankowe%20MT940

To ja także będę uparty :)
Wczoraj zainstalowałem demo tego konwertera. Działa średnio. Przynajmniej z moim plikiem. Poza kwotą operacji i datą nie rozpoznaje choćby danych kontrahenta :( nie wspominając o treści operacji.

Offline Chris

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 2850
  • Reputacja +275/-0
  • Wersja programu: GT, Nexo - aktualne
Odp: Kasięgowanie wyciągu bankowego
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 28, 2012, 15:35:00 »
Z innej beczki  ;)

Czy księgując wb w walucie obcej można gdzieś ustawić by program domyślnie brał kurs średni NBP z dnia poprzedzającego dzień operacj zamiast kursu z dnia operacji?
Nie.
Krzysztof, Radom

Offline Maria

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 1150
  • Reputacja +42/-0
  • Wersja programu: Subiekt GT i Rewizor GT - aktualna wersja
Odp: Kasięgowanie wyciągu bankowego
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 29, 2012, 06:24:53 »
Czemu ?????
Kiedy to zmienią?
Przecież od wielu już lat stosuje się kurs z dnia poprzedzającego operację....  :(

Offline Biniew

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 4095
  • Reputacja +275/-17
  • Wersja programu: GT i Nexo
Odp: Kasięgowanie wyciągu bankowego
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 29, 2012, 07:18:13 »
w 1.30 bedzie duza zmiana jesli chodzi o wyciagi

Współpraca on-line z systmami bankowymi
 Integracja systemu z systemami bankowymi za pomocą webserwisów. Dzięki niej bedzie możliwe:
 - składanie poleceń przelewu
 - pobieranie informacji o dokonanych transakcjach
 - pobieranie informacji o wyciągach bankowych"

Offline Maria

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 1150
  • Reputacja +42/-0
  • Wersja programu: Subiekt GT i Rewizor GT - aktualna wersja
Odp: Kasięgowanie wyciągu bankowego
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 29, 2012, 08:03:53 »
Mam nadzieję, że zmienią i domyślny kurs, albo chociaż pozwolą na wybór tego z dnia wigilijnego...

dzięki Biniew :)

Offline Chris

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 2850
  • Reputacja +275/-0
  • Wersja programu: GT, Nexo - aktualne
Odp: Kasięgowanie wyciągu bankowego
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 29, 2012, 08:25:48 »
Czemu ?????
Kiedy to zmienią?
Przecież od wielu już lat stosuje się kurs z dnia poprzedzającego operację....  :(
Nie znam się tak dobrze, więc pozwolę sobie zacytować część rozmowy z innego forum.
Pytanie:
Cytuj
Dokumenty w Rewizorze są księgowane ręcznie.
Użytkownik programu uważa, że kurs waluty na zdecydowanej większości dokumentów walutowych powinien być pobierany z dnia poprzedniego niż data dokumentu.
Zależy mi na odpowiedzi na pytanie czy powyższe twierdzenie klienta jest prawdą czy też nie.
Odpowiedź:
Cytuj
Nie, bo przy księgowaniu występują nie tylko dokumenty handlowe, ale także i inne, np. kasowe czy bankowe. A dla nich data waluty musi być pobrana z dnia wykonania operacji. Więc jak na stałe zostaną wpisane dni poprzedzające pod kątem dokumentów handlowych, to zaraz bedzie krzyk tych, którzy dekretują ręcznie np. wyciągi bankowe, a przypuszczam, że jest ich więcej niż księgujących ręcznie dokumenty handlowe. Chyba jednak większość dokumenty handlowe księguje automatycznie z SGT, a właśnie ręcznie doksięgowuje banki i kasy.
Krzysztof, Radom

Offline Maria

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 1150
  • Reputacja +42/-0
  • Wersja programu: Subiekt GT i Rewizor GT - aktualna wersja
Odp: Kasięgowanie wyciągu bankowego
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 29, 2012, 08:55:00 »
Ta odpowiedź jest niezgodna z prawdą...
Podali jakąś podstawę prawną?

Oto moje uzasadnienie:

updof

Art. 11a. 1. Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

2. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu

3. Kwoty uprawniające do odliczenia od dochodu, podstawy obliczenia podatku lub obniżenia podatku, wydatki oraz podatek, wyrażone w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia wydatku lub zapłaty podatku.[/


art. 24c ust. 6

6. Przez średni kurs ogłaszany przez Narodowy Bank Polski, o którym mowa w ust. 2 i 3, rozumie się kurs z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu lub poniesienia kosztu.
u.o.r.

art. 30 ust. 2

2. Wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia - o ile odrębne przepisy dotyczące środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej i innych krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz środków niepodlegających zwrotowi, pochodzących ze źródeł zagranicznych nie stanowią inaczej - odpowiednio po kursie:


1) faktycznie zastosowanym w tym dniu, wynikającym z charakteru operacji - w przypadku sprzedaży lub kupna walut oraz zapłaty należności lub zobowiązań;

2) średnim ogłoszonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski z dnia poprzedzającego ten dzień - w przypadku zapłaty należności lub zobowiązań, jeżeli nie jest zasadne zastosowanie kursu, o którym mowa w pkt 1, a także w przypadku pozostałych operacji.

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 29, 2012, 08:57:38 wysłana przez Maria »

Forum Użytkownikow Subiekt GT

Odp: Kasięgowanie wyciągu bankowego
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 29, 2012, 08:55:00 »